Dnešní datum: 19. 04. 2024     | Hlavní stránka | Dokumenty ke stažení | Odkazy | Rozšířené vyhledávání   
  Klub chovatelů kníračů České republiky 1927 z. s.
  IČO: 62931661
HLAVNÍ MENU
AKTUALITY
TOP články
Seznam témat
Kniha návštěv

Historie KCHK
Adresář PKCHK
Adresář předsedů poboček
Adresář poradců chovu
Přihláška
Klubové normativy
Zápisy z předsednictva

CHOVATELSTVÍ
Chov. stanice
Krycí psi
Nakryté feny
Seznam krytí
Nezabřezlé feny
Přehled vrhů
Zdravotní výsledky MK
Zdravotní výsledky SK
Zdravotní výsledky VK
Výsledky bonitací
Výsledky svodů
Termíny akcí KCHK
Standardy
Jak na to?
Dokumenty k vrhu
Posuzovatelé očních vad
Posuzovatel RTG DKK
Zdraví kníračů
Genetika zbarvení srsti
Rozhodčí specialisté
Statistiky z Plemenné knihy

VÝSTAVY
Seznam šampionů
Český junioršampion
Český šampion
Interchampion
Grand šampion
Veteran šampion
Klubový šampion
Klubový šampion - řád pro udělení
Výsledky výstav

VÝCVIK
Výcvikové akce 2024
MR KNÍRAČU STOPAŘŮ 2024
Podmínky nominace na MS ISPU 2024

Přehled vykonaných zkoušek
Klubový šampion práce
Archiv - výcvik

Sponzoři

Zkušební řády
Agility
Záchranáři
Coursing ČR

INZERCE
Inzerce - štěňata
Inzerce - dospělí
Pomáháme si

FOTOGALERIE

Galerie
Přidat obrázek
Videa

Chovatelství - archiv
Knírač malý č., b. Knírač malý čstř. Knírač malý p+s Knírač střední
Knírač velký

LITERATURA
Zpravodaj KNÍRAČ
Knírač 2012->
Knírač 1995-2010
Články

OSTATNÍ
Chov psů
Naši knírači

Zpráva o chovu za rok 2003 - KMčstř
Vydáno dne 01. 06. 2004 (5118 přečtení)

Zprávu o chovu malých černostříbřitých kníračů za rok 2003 zpracovala ústřední poradkyně chovu pro tento ráz, Hana Kurfürstová

Zpráva o chovu kníračů malých černosříbřitých za rok 2003

Zpráva o chovu kníračů malých černosříbřitých

za rok 2003

Hana Kurfürstová, ÚPCH pro chov kníračů malých čst

 

                V roce 2003 bylo do plemenné knihy zapsáno 221 štěňat (110 psů a 111 fen) z 53 vrhů. To je o šest vrhů více než v roce předchozím. Importovány byli tři feny, Juliuksen Rebekka z Finska, Santa Knyrys Paulina Ledzh z Ruska a Sweet Jane Heppy  ze Španělska.

V chovu působilo 27 plemeníků, nejvíce vrhů měli importovaní plemeníci z Ruska: Santa Knyrys Omar Sherif 6 vrhů (25 štěňat), Algris Zealous Monty 5 vrhů (23 štěňat). Dále Giant Bolero z Dixie také 5 vrhů (17 štěňat), King Bohemia Vulkan 4 vrhy (15 štěňat), 3 vrhy měli Nikolas Bohemia Vulkan (13 štěňat) a Jork Chov Pauli (15 štěňat).

Zahraniční krytí se v loňském roce uskutečnilo pětkrát, v CHS Rezlark se po německém psu Louis von den Brunnengarten narodilo jedno štěně a po švédském psu Hassanhills Allanoud Santa Knyrys 3 štěňata. V CHS z Dixie se po německém psu Bolero von den Brunnengarten narodilo 1 štěně a po rumunském psu Dolar de Ianca se narodila 3 štěňata. Tento rumunský pes ovšem pochází z černých rodičů. V CHS Bohemia Vulkan se po americkém psu Bandsmans Why Not narodila 4 štěňata.

 

Svody dorostu.

                Svodů dorostu se zúčastnilo celkem 80 mladých psů a fen. Absence zubů byla zjištěna šestkrát: 1x P1PD/Cash Carry Malý kavalír + Rotti Bobó Zaphir/, 1x P2/ Gino Mounty z Dixie + Cecilia Cindy Malý kavalír/, 1x M3L /Cinzano z Dixie + Carin Jan-Ru/, 1x P1LD /Cinzano z Dixie + Cora Jan-Ru/, 1xP1D oboustraně /Cruise Tom z Dixie+Ajka Antracit de Prag a 1x I3PD - řezák po úrazu/ Bandsmna ´s Why Not + Brenda Ne – Hai/. Vadné skusy: 1x podkus (kód 4) a 1x zcela nepravidelný (kód9).

 

Bonitace.

                Na bonitacích bylo v loňském roce předvedeno 54 jedinců. Absence zubů byla zjištěna ve 3 případech. Jednalo se o 1x P1LD /Cruise Tom z Dixie + Dory z Boleslavky/,  1x M3PD /Bak z Jabkenických doubků+  Anja Tonyra/, dále o jeden řezák I3PD vyražený po úrazu / Bandsmna ´s Why Not + Brenda Ne - Hai/.

Z bonitace odsoupili:

1 pes pro výšku 37 cm (Gorbi Pigmej x Galaxy z Dixie). Na opakované bonitaci po pěti měsících mu bylo naměřeno 36 cm.

1 fena pro výšku 28 cm (Bak z Jabkenických doubků x Anja Tonyra). Této feně chyběla ještě M3.

 

Při shrnutí svodů a bonitací zjistíme, že jsou výsledky velmi neuspokojivé. Vady, u kterých se zdálo, že je máme již pod kontrolou, se začaly opět objevovat ve větší míře. Jedná se zejména o výšky, kde je situace velmi špatná jak u výšky na horní tak spodní hranici.

                Jedinců v typu 7 bylo v loňském roce předvedeno jedenáct, z toho 1x 37 cm (odstoupil), 1x 35,5 cm a ostatní 36 cm. Zbonitováno bylo sedm psů a dvě feny v typu 7. Tři psi byli po otci Gino Mounty z Dixie, z toho dva sourozenci po feně Roti Bobó Zaphir.

Dva psi po Derick z Melmiru x Bora z Artova, ostatní po naprosto různých rodičích.

                Jedinců na spodní hranici výšky (kód 2) bylo předvedeno šest. Pětkrát naměřeno 29 a jednou 28 cm (odstoupila). Tři z těchto fen byly po otci Cruis Tom z Dixie a tři po jeho synovi Bak z Jabkenických doubků, z nich pak dvě sestry po feně Eliška z Majklovi zahrady.

Dále je to těsný nůžkový skus, na bonitaci ho měla téměř třetina předvedených !

                Vyšší je také výskyt vad horní linie (T, Tb, Th, V) a sražené zádě (X). Rovněž bylo zaznamenáno více vad v postavení pánevních končetin. Vysoký je také nárůst u barvy oka stupně 1, na 11,9% z 5,5% roku 2002.

                Co se týče uší, je situace téměř stejná, tedy špatná, jako v předešlém roce. I když vady ucha (J) byly v kódech zaznamenány pouze čtyřikrát, tak v poznámce bylo ucho vadně nesené 13x, ucho stojící 4x a ucho kupírované 12x. Proč asi?

                Výskyt ostatních vad a nedostatků je pouze minimální. Na tomto místě bych se chtěla zmínit o nasazení ocasů. I když vadně nesený ocas (Z) měl na bonitaci pouze jeden pes, tak na výstavách je toto vidět poměrně často a nejde jen o vysoko nasazené ocasy ale také o ocasy překlopené – takzvaně zaječí. Zdá se jako by poradci a rozhodčí tuto vadu neviděli. Mnozí z nás ještě pamatují dobu zhruba před čtrnácti a více lety, kdy překlopený ocas měl téměř každý druhý černostříbřák a trvalo opravdu mnoho let než se tuto vadu podařilo z chovu částečně vymítit.

 

Doporučení pro poradce chovu a rozhodčí.

Jako naprosto nezbytné vidím zaznamenávání všech vad a nedostatků na svodech a bonitacích. Jedině tímto způsobem se můžeme vyhnout jejich nežádoucím kumulacím v chovu.

                Zejména je třeba se zaměřit na skusy, barvu oka, postavení pánevních končetin (důsledně zaznamenávat přešlapy), vady horní linie a nasazení ocasu. Rozdávání takzvaně čistých bonitačních kódů rozhodně není na místě, to se nám může (jak se již ukazuje) do budoucna v chovu jedině vymstít. Myslím že ti, kteří vady a nedostatky na psu nevidí nebo nechtějí vidět, by si měli uvědomit, že tímto způsobem posuzování kvalitě chovu rozhodně nijak neprospívají.

                Současně se domnívám, že vzhledem k velmi neuspokojivé situaci v chovu je potřeba velmi pečlivě zvažovat chovný pár, pečlivě jej konzultovat s OPCH a raději i s ÚPCH pro daný ráz, tak aby se neopakovaly chyby, které se již v minulosti projevily.

                Doporučuji velmi pečlivě sledovat nasazení a nesení ocásků, protože se bezpochyby blíží doba, kdy i jejich kupírování bude nežádoucí, dále  sledovat nesení uší  a v maximální míře dbát na vhodný výběr rodičovského páru.

 

 



( Autor: -mz- | Informační e-mailVytisknout článek )