Zpráva o chovu za rok 2003 - KMčstř

Autor: -mz- (zajickova@kostax.cz), Téma: ÚPCH knírač malý černostříbřitý
Vydáno dne 01. 06. 2004 (5118 přečtení)




Zprávu o chovu malých černostříbřitých kníračů za rok 2003 zpracovala ústřední poradkyně chovu pro tento ráz, Hana Kurfürstová

Zpráva o chovu kníračů malých černosříbřitých za rok 2003

Zpráva o chovu kníračů malých černosříbřitých

za rok 2003

Hana Kurfürstová, ÚPCH pro chov kníračů malých čst

 

                V roce 2003 bylo do plemenné knihy zapsáno 221 štěňat (110 psů a 111 fen) z 53 vrhů. To je o šest vrhů více než v roce předchozím. Importovány byli tři feny, Juliuksen Rebekka z Finska, Santa Knyrys Paulina Ledzh z Ruska a Sweet Jane Heppy  ze Španělska.

V chovu působilo 27 plemeníků, nejvíce vrhů měli importovaní plemeníci z Ruska: Santa Knyrys Omar Sherif 6 vrhů (25 štěňat), Algris Zealous Monty 5 vrhů (23 štěňat). Dále Giant Bolero z Dixie také 5 vrhů (17 štěňat), King Bohemia Vulkan 4 vrhy (15 štěňat), 3 vrhy měli Nikolas Bohemia Vulkan (13 štěňat) a Jork Chov Pauli (15 štěňat).

Zahraniční krytí se v loňském roce uskutečnilo pětkrát, v CHS Rezlark se po německém psu Louis von den Brunnengarten narodilo jedno štěně a po švédském psu Hassanhills Allanoud Santa Knyrys 3 štěňata. V CHS z Dixie se po německém psu Bolero von den Brunnengarten narodilo 1 štěně a po rumunském psu Dolar de Ianca se narodila 3 štěňata. Tento rumunský pes ovšem pochází z černých rodičů. V CHS Bohemia Vulkan se po americkém psu Bandsmans Why Not narodila 4 štěňata.

 

Svody dorostu.

                Svodů dorostu se zúčastnilo celkem 80 mladých psů a fen. Absence zubů byla zjištěna šestkrát: 1x P1PD/Cash Carry Malý kavalír + Rotti Bobó Zaphir/, 1x P2/ Gino Mounty z Dixie + Cecilia Cindy Malý kavalír/, 1x M3L /Cinzano z Dixie + Carin Jan-Ru/, 1x P1LD /Cinzano z Dixie + Cora Jan-Ru/, 1xP1D oboustraně /Cruise Tom z Dixie+Ajka Antracit de Prag a 1x I3PD - řezák po úrazu/ Bandsmna ´s Why Not + Brenda Ne – Hai/. Vadné skusy: 1x podkus (kód 4) a 1x zcela nepravidelný (kód9).

 

Bonitace.

                Na bonitacích bylo v loňském roce předvedeno 54 jedinců. Absence zubů byla zjištěna ve 3 případech. Jednalo se o 1x P1LD /Cruise Tom z Dixie + Dory z Boleslavky/,  1x M3PD /Bak z Jabkenických doubků+  Anja Tonyra/, dále o jeden řezák I3PD vyražený po úrazu / Bandsmna ´s Why Not + Brenda Ne - Hai/.

Z bonitace odsoupili:

1 pes pro výšku 37 cm (Gorbi Pigmej x Galaxy z Dixie). Na opakované bonitaci po pěti měsících mu bylo naměřeno 36 cm.

1 fena pro výšku 28 cm (Bak z Jabkenických doubků x Anja Tonyra). Této feně chyběla ještě M3.

 

Při shrnutí svodů a bonitací zjistíme, že jsou výsledky velmi neuspokojivé. Vady, u kterých se zdálo, že je máme již pod kontrolou, se začaly opět objevovat ve větší míře. Jedná se zejména o výšky, kde je situace velmi špatná jak u výšky na horní tak spodní hranici.

                Jedinců v typu 7 bylo v loňském roce předvedeno jedenáct, z toho 1x 37 cm (odstoupil), 1x 35,5 cm a ostatní 36 cm. Zbonitováno bylo sedm psů a dvě feny v typu 7. Tři psi byli po otci Gino Mounty z Dixie, z toho dva sourozenci po feně Roti Bobó Zaphir.

Dva psi po Derick z Melmiru x Bora z Artova, ostatní po naprosto různých rodičích.

                Jedinců na spodní hranici výšky (kód 2) bylo předvedeno šest. Pětkrát naměřeno 29 a jednou 28 cm (odstoupila). Tři z těchto fen byly po otci Cruis Tom z Dixie a tři po jeho synovi Bak z Jabkenických doubků, z nich pak dvě sestry po feně Eliška z Majklovi zahrady.

Dále je to těsný nůžkový skus, na bonitaci ho měla téměř třetina předvedených !

                Vyšší je také výskyt vad horní linie (T, Tb, Th, V) a sražené zádě (X). Rovněž bylo zaznamenáno více vad v postavení pánevních končetin. Vysoký je také nárůst u barvy oka stupně 1, na 11,9% z 5,5% roku 2002.

                Co se týče uší, je situace téměř stejná, tedy špatná, jako v předešlém roce. I když vady ucha (J) byly v kódech zaznamenány pouze čtyřikrát, tak v poznámce bylo ucho vadně nesené 13x, ucho stojící 4x a ucho kupírované 12x. Proč asi?

                Výskyt ostatních vad a nedostatků je pouze minimální. Na tomto místě bych se chtěla zmínit o nasazení ocasů. I když vadně nesený ocas (Z) měl na bonitaci pouze jeden pes, tak na výstavách je toto vidět poměrně často a nejde jen o vysoko nasazené ocasy ale také o ocasy překlopené – takzvaně zaječí. Zdá se jako by poradci a rozhodčí tuto vadu neviděli. Mnozí z nás ještě pamatují dobu zhruba před čtrnácti a více lety, kdy překlopený ocas měl téměř každý druhý černostříbřák a trvalo opravdu mnoho let než se tuto vadu podařilo z chovu částečně vymítit.

 

Doporučení pro poradce chovu a rozhodčí.

Jako naprosto nezbytné vidím zaznamenávání všech vad a nedostatků na svodech a bonitacích. Jedině tímto způsobem se můžeme vyhnout jejich nežádoucím kumulacím v chovu.

                Zejména je třeba se zaměřit na skusy, barvu oka, postavení pánevních končetin (důsledně zaznamenávat přešlapy), vady horní linie a nasazení ocasu. Rozdávání takzvaně čistých bonitačních kódů rozhodně není na místě, to se nám může (jak se již ukazuje) do budoucna v chovu jedině vymstít. Myslím že ti, kteří vady a nedostatky na psu nevidí nebo nechtějí vidět, by si měli uvědomit, že tímto způsobem posuzování kvalitě chovu rozhodně nijak neprospívají.

                Současně se domnívám, že vzhledem k velmi neuspokojivé situaci v chovu je potřeba velmi pečlivě zvažovat chovný pár, pečlivě jej konzultovat s OPCH a raději i s ÚPCH pro daný ráz, tak aby se neopakovaly chyby, které se již v minulosti projevily.

                Doporučuji velmi pečlivě sledovat nasazení a nesení ocásků, protože se bezpochyby blíží doba, kdy i jejich kupírování bude nežádoucí, dále  sledovat nesení uší  a v maximální míře dbát na vhodný výběr rodičovského páru.