Dnešní datum: 26. 04. 2024     | Hlavní stránka | Dokumenty ke stažení | Odkazy | Rozšířené vyhledávání   
  Klub chovatelů kníračů České republiky 1927 z. s.
  IČO: 62931661
HLAVNÍ MENU
AKTUALITY
TOP články
Seznam témat
Kniha návštěv

Historie KCHK
Adresář PKCHK
Adresář předsedů poboček
Adresář poradců chovu
Přihláška
Klubové normativy
Zápisy z předsednictva

CHOVATELSTVÍ
Chov. stanice
Krycí psi
Nakryté feny
Seznam krytí
Nezabřezlé feny
Přehled vrhů
Zdravotní výsledky MK
Zdravotní výsledky SK
Zdravotní výsledky VK
Výsledky bonitací
Výsledky svodů
Termíny akcí KCHK
Standardy
Jak na to?
Dokumenty k vrhu
Posuzovatelé očních vad
Posuzovatel RTG DKK
Zdraví kníračů
Genetika zbarvení srsti
Rozhodčí specialisté
Statistiky z Plemenné knihy

VÝSTAVY
Seznam šampionů
Český junioršampion
Český šampion
Interchampion
Grand šampion
Veteran šampion
Klubový šampion
Klubový šampion - řád pro udělení
Výsledky výstav

VÝCVIK
Výcvikové akce 2024
MR KNÍRAČU STOPAŘŮ 2024
Podmínky nominace na MS ISPU 2024

Přehled vykonaných zkoušek
Klubový šampion práce
Archiv - výcvik

Sponzoři

Zkušební řády
Agility
Záchranáři
Coursing ČR

INZERCE
Inzerce - štěňata
Inzerce - dospělí
Pomáháme si

FOTOGALERIE

Galerie
Přidat obrázek
Videa

Chovatelství - archiv
Knírač malý č., b. Knírač malý čstř. Knírač malý p+s Knírač střední
Knírač velký

LITERATURA
Zpravodaj KNÍRAČ
Knírač 2012->
Knírač 1995-2010
Články

OSTATNÍ
Chov psů
Naši knírači

Mycobacterium Avium Complex (MAC) u malých kníračů
Vydáno dne 25. 11. 2021 (1319 přečtení)



Komplex Mycobacterium avium (MAC) je skupina mykobakterií, která obsahuje potenciálně patogenní organismy. Zahrnuje druhy Mycobacterium avium a  Mycobacterium intracellulare. Tyto organismy jsou běžně přítomné v životním prostředí – v půdě, ve vodě i ve vzduchu. Psi jsou tedy často tomuto patogenu vystaveni, obyčejně však nehrozí žádné nebezpečí, neboť psi mají vůči infekci MAC vrozenou rezistenci. Ale u vnímavých pacientů s vadou imunitního systému jsou tyto organismy schopné vyvolat generalizované onemocnění. Existují důkazy, že genetické faktory jsou důležité při určování náchylnosti k infekci a v tom, zda dochází k následnému vývoji klinických příznaků.

Infekce MAC je život ohrožující. Primárním příznakem je zvětšení lymfatických uzlin. Také dochází ke zvětšení jater a sleziny. Postižený pes je letargický, trpí zvracením, nechutenstvím, slabostí a horečkou. Může se u něj objevit nazální výtok, zánět spojivek, průjmy, krev ve stolici nebo respirační potíže. Infekce je neléčitelná a končí vždy fatálně.

Genetická vada způsobující náchylnost k infekcím MAC byla objevena u plemene knírač malý. Všichni postižení jedinci pochází ze společného předka, který je genetickým zdrojem poruchy imunitního systému. Většina diagnostikovaných případů pochází z USA a Kanady, ale některé případy byly hlášeny i v Polsku a dalších částech Evropy. Výskyt nosičů polymorfismu je odhadován na přibližně 10 % v Evropě a severní Americe.

Zvýšená vnímavost vůči patogenním organismům M. avium a M. intracellulare je zapříčiněna polymorfismem v genu CARD9, který funguje jako důležitý regulátor při buněčné apoptóze a hraje významnou roli v rámci vrozené imunitní odpovědi na vnik takových patogenů, jako jsou třeba kvasinky.

Polymorfismus je děděn autozomálně recesivním způsobem. Zvýšená vnímavost vůči MAC se tedy projeví pouze u jedinců, kteří získali variantní gen od obou svých rodičů. Tito jedinci se označují jako P/P (pozitivní/pozitivní). Přenašeči změněné varianty genu, označovaní N/P (negativní/pozitivní), mají variantní gen pouze od jednoho z rodičů a jsou bez klinických příznaků. Přenášejí ovšem vlastnost na své potomky. Genetické testování odhalí případnou přítomnost polymorfismu a do budoucna pomůže zabránit dalšímu šíření polymorfismu.

MAC je potenciálně infekční také pro člověka. Zdraví lidé obecně nejsou ohroženi, protože mají stejnou vrozenou imunitu vůči tomuto patogenu, jakou mají k dispozici psi. Osoby s HIV/AIDS, cukrovkou, rakovinou nebo jinými poruchami imunity by se však měly poradit se svým lékařem v případě, že jejich pes byl infikován MAC.

Zdroj: laboratoř genomia



( Autor: -mz- | Informační e-mailVytisknout článek )