Dnešní datum: 05. 07. 2020     | Hlavní stránka | Dokumenty ke stažení | Odkazy | Rozšířené vyhledávání   
  Klub chovatelů kníračů České republiky 1927 z. s.
  IČO: 62931661
HLAVNÍ MENU
AKTUALITY
TOP články
Seznam témat
Kniha návštěv

Historie KCHK
Adresář PKCHK
Adresář předsedů poboček
Adresář poradců chovu
Přihláška
Klubové normativy
Zápisy z předsednictva

CHOVATELSTVÍ
Chov. stanice
Krycí psi
Nakryté feny
Seznam krytí
Nezabřezlé feny
Přehled vrhů
Zdravotní výsledky MK
Zdravotní výsledky SK
Zdravotní výsledky VK
Výsledky bonitací
Výsledky svodů
Termíny akcí KCHK
Standardy
Formuláře ČMKU
Přihláška k vrhu - zadní *.pdf, *.doc
Jak na to?
Posuzovatelé očních vad
Posuzovatel RTG DKK
Zdraví kníračů
Genetika zbarvení srsti
Rozhodčí specialisté

VÝSTAVY
Seznam šampionů
Český junioršampion
Český šampion
Interchampion
Grand šampion
Veteran šampion
Klubový šampion
Klubový šampion - řád pro udělení
Výsledky výstav

VÝCVIK
Výcvikové akce
MR KNÍRAČU 2020
Zkoušky z výkonu
Den s kníračem
Podmínky nominace na MS
Klubový šampion práce
Archiv - výcvik

Sponzoři

Zkušební řády
Agility
Záchranáři

INZERCE
Inzerce - štěňata
Inzerce - dospělí
Pomáháme si

FOTOGALERIE

Galerie
Přidat obrázek
Videa

Chovatelství - archiv
Knírač malý č., b. Knírač malý čstř. Knírač malý p+s Knírač střední
Knírač velký

LITERATURA
Zpravodaj KNÍRAČ
Knírač 2012->
Knírač 1995-2010
Články

OSTATNÍ
Chov psů
Naši knírači

Zkušenosti se vstupem kupírovaných jedinců na výstavu
Vydáno dne 11. 03. 2004 (5129 přečtení)

Dne 6.3.2004 proběhla při Oblastní výstavě všech plemen také Oblastní klubová výstava kníračů (se zadáním ČKŠ) Jihočeské pobočky KCHK.
Byla to první výstava psů po 1. březnu 2004, tedy po nabytí platnosti nového Zákona na ochranu zvířat, kolem kterého se rozvířila diskuse v souvislosti s vystavováním kupírovaných jedinců (uši).

Nechci zde hodnotit zákon ani jeho dodržování, ráda bych se s vámi podělila o první praktickou zkušenost z výstavy, která měla proběhnout v souladu s ním.
I když se jednalo o klubovou výstavu kníračů, nastala trochu specifická situace – vzhledem k tomu, že výstava probíhala při Výstavě všech plemen, se kterou měla i společné propozice, musela pobočka respektovat pořadatele celé výstavy.
Protože části organizačních povinností jsme tak byli jako pobočka zbaveni, původně jsem si myslela, že vzhledem k tomu, že uzávěrka byla ještě před platností zákona, bude možné ještě kupírovaná zvířata vystavit. Organizátoři však byli na novelu zákona připraveni. Ještě před konáním výstavy byli upozorněni Policií ČR, že byla ohlášena účast ochránců zvířat, kteří budou kontrolovat, zda se v areálu výstaviště opravdu neobjevují žádní kupírovaní psi. Dokonce se mi donesly informace o nějaké demonstraci, ale nic takového jsem nezaznamenala.

Informaci o zákazu vystavení zvířete s kupírovanýma ušima našli vystavovatelé již na vstupním listě. Většina majitelů kupírovaných psů tak vůbec nedorazila.
Při příchodu na výstaviště jsem na přejímce u hlavní brány žádné potíže nezpozorovala. Většina vystavovatelů využila možnosti zajet s autem až do areálu, takže veterinář i pořadatelé kontrolovali zvířata v autě.
Podle informací pořadatelů nastaly asi tři případy, kdy se na výstaviště dostalo kupírované zvíře: z toho údajně byl jeden německý boxer a jedna velká kníračka. Pořadatelé následně procházeli výstaviště, aby majitele těchto psů vykázali ven. Protože za přítomnost kupírovaného jedince v areálu výstaviště hrozila půlmiliónová pokuta, nahlásili oba případy telefonicky na Policii, aby byli kryti.
Vedoucí kruhu byli informováni, že pokud by se nějaký kupírovaný pes přece jen dostal do areálu a dostavil se k posouzení, nesmí mu vůbec dovolit nastoupit do kruhu. Rozhodčí byli upozorněni, že takového jedince nesmí posoudit.
Během výstavy se u kruhu několikrát zastavil hlavní rozhodčí, který procházel výstavištěm a ověřoval si u posuzujících v kruzích plemen, kterých se tento problém týkal, zda nemají potíže s nespokojenými vystavovateli.

Jako vedoucí kruhu u kníračů mohu říct, že u našich plemen k žádnému incidentu nedošlo. Majitelé kupírovaných jedinců ve většině případů vůbec nedorazili.
Kolem kruhu sice prošla ona kníračka s kupírovanýma ušima, ale majitelka neměla v úmyslu ani nastoupit do kruhu a areál zřejmě záhy opustila.
Protože se mezi knírači již nějakou dobu pohybuji, vím, že na výstavě bylo několik majitelů kupírovaných zvířat. Nikdo z nich však nevyjadřoval organizačnímu týmu kolem kníračů ani rozhodčí žádné emoce a chovali se velmi korektně, vystavili jen ta svá zvířata, která měla uši nekupírované.
Za to bych chtěla všem těmto vystavovatelům poděkovat. Mnozí z nich byli určitě velmi zklamaní, protože většinu z kupírovaných zvířat znám osobně a mohu říct, že patří ke špičce a mnohým z nich by jistě neuniklo nejen čekatelství a titul Oblastní vítěz, ale jsem přesvědčena, že by zabodovali i v soutěžích.

Nevím, jak se bude situace na výstavách vyvíjet dál, zda po čase vše utichne nebo se podaří zákon změnit. Tato výstava byla v období platnosti nového zákona první, takže se dalo očekávat, že na ni bude soustředěna pozornost veřejnosti a dodržování zákona bude kontrolováno.
Jsem zvědavá, jak se s novou skutečností vypořádají organizátoři dalších výstav, zda bude možné vystavit kupírovaná zvířata alespoň na samostatných výstavách pro knírače.
Naše Oblastní klubová výstava měla letos určitě tak trochu smůlu, že byla první akcí pořádanou po nečekaném přijetí novely zákona, navíc výhoda z let minulých - přidružení k Oblastní výstavě všech plemen, které se nám tak osvědčilo - přitáhlo k akci jednak větší pozornost veřejnosti a jednak znamenalo podřídit se organizaci celé výstavy.

Martina Zajíčková


( Autor: -mz- | Informační e-mailVytisknout článek )