Mistrovství ČR ve výkonu kníračů 2003
Vydáno dne 01. 09. 2003 (4536 přečtení)

ZKO Krásná Lípa

Se uskutečnilo tentokrát jako jednodenní akce v sobotu dne 30.8.2003 v Jiřetíně pod Jedlovou v organizaci ZKO Krásná Lípa.

Závodníci se sjeli na místo již v pátek během odpoledne, kdy proběhla prezentace, trénink a losování startovních čísel. Vzhledem k pouhým dvěma přihlášeným do kategorie velkých kníračů IPO1 - Junior nebyla letos tato kategorie otevřena. Poslušnosti, obrany a speciální cviky malých kníračů probíhaly na stadionu v Jiřetíně pod Jedlovou, stopy v okolí, na trávě.

Malých kníračů podle zkoušky ZMP1 soutěžilo sedm. Mistrem republiky se stal pan Vladimír Fraus s MKp+s Falco z Atlasova dvora, a to již pošesté, pokud dobře počítám. Od znovuotevření mistrovství i pro ostatní velikostní rázy kníračů mimo velkých nenašel ještě tento pes přemožitele.

6. Kateřina KOLÁČOVÁ Her Majesty Knight of Danian 90 62 66 218
disk. Barbora ZVĚŘINOVÁ Egita z Majklovy zahrady disk. disk. disk. disk.

Došlo zde k diskvalifikaci mladé závodnice Barbory Zvěřinové za hrubost ke psu. Myslím si, že se jedná o velký nešvar a toto byla pověstná špička ledovce. Nechápu, jak si může závodník "na place" před lidmi dovolit takové jednání jako vydrbat psa na vodítku, při přecházení mezi jednotlivými cviky jej vodit na stahováku apod. Vypovídá to o mnohém. Divák si pravděpodobně pomyslí něco o kontaktu psovoda se psem, divák-kynolog o závodnické etice a co potom diváci, kteří se výcviku nevěnují a jdou se "jen" s dětmi podívat, jak ti pejskové hezky cvičí? I o tom je totiž sportovní kynologie. Jak potom chceme provozovat mezi lidmi osvětu a hovořit o prospěšnosti zaměstnat psa výcvikem, když by se na vrcholné akci chovatelského klubu mělo něco podobného tolerovat? Myslím, že tato diskvalifikace byla zcela na místě a pevně doufám, že se z něj poučí maximum ostatních.

Střední knírači se do kategorie podle ZVV1 přihlásili jen tři, všichni v barvě černé.

pořadí ZVV1:

poř. psovod pes S P O celkem
1. Jaroslav HOFMAN Levis Greg ot Barbatsutsy 78 49 87 214
2. Jaroslav HOFMAN Meingret Denver Den 25 56 48 129
3. Marie ŠUJANOVÁ Curo Svatava 69 0 0 69

Vítězný pes pana J.Hofmana zaujal pěknou prací v obraně. Velká chuť, razantní nástupy.

Velkých kníračů v kategorii IPO3 závodilo sedm. Výkony zde byly nejvíce vyrovnané, jedna fena nedošla stopu, jinak byly splněny bodové limity pro zápis zkoušky.