PRAVIDLA PRO VYŠETŘENÍ DĚDIČNÝCH OČNÍCH VAD platná od 1.1.2024

Autor: -mz- (zajickova@kostax.cz), Téma: Zdraví
Vydáno dne 04. 01. 2024 (1297 přečtení)




Vážení chovatelé!

Dovolte mi nejdříve, abych Vám jménem skupiny posuzovatelů dědičných onemocnění očí poděkoval za dosavadní spolupráci a za to, co pro klub a chovatele děláte v rámci zdravotní problematiky plemene. I do budoucna Vám nabízíme veterinární oftalmologický servis, aktualizovaný seznam certifikovaných posuzovatelů naleznete na stránkách Komory veterinárních lékařů ČR www.vetkom.cz .
Na stále větší množství informací o očních vadách a onemocněních reagujeme v souladu s Evropskou společností veterinárních oftalmologů (European College of Veterinary Ophthalmologists) upraveným certifikátem o vyšetření dědičných onemocnění očí (viz příloha) a také novým systémem zaznamenávání výsledků vyšetření. Kromě sladění s evropskou legislativou by tento krok měl pomoci i vám chovatelům v rozhodování o zařazení vyšetřených zvířat do chovu a ve snadnější orientaci v problematice očních vad.

Princip a postup vyšetření zůstává zcela shodný a stejné bude i zasílání soupisu výsledků vyšetření.

Každý vyšetřený jedinec obdrží razítko do přineseného PP s označením datumu uskutečněného vyšetření a jeho výsledkem. Stejně jako dosud dostane chovatel i certifikát o oftalmologickém vyšetření včetně jmenovky/razítka veterinárního lékaře, který vyšetření provedl.
V průkazu původu bude uvedeno:
datum vyšetření
jmenovka oftalmologa
razítka, která informují o výsledku vyšetření
 
RAZÍTKA - Možnosti výsledku oftalmologického vyšetření:
HED unaffected/DOO - prostý ideální případ, bez patologického nálezu
HED/DOO + No breeding/Chov nedoporučen - což je opačný případ, vyšetřovatel nalezne změnu a nedoporučí k chovu
HED/DOO + Recheck recommended/Opakovat vyšetření - Jestliže vyšetřovatel zaznamená změny, které nejsou v době vyšetření zcela průkazné a předpokládá se jejich vývoj v čase. V tomto případě bude vyznačena v certifikátu i doporučená doba opakování vyšetření (zpravidla 6-12 měsíců)
HED/DOO + Optional/Chov na zvážení - Může nastat i možnost, že vyšetřovatel nalezne změny při oftalmologickém vyšetření, které nejsou zásadní překážkou k zařazení jedince do chovu, chovateli vysvětlí všechny možnosti, chov bude pak na zvážení chovatele nebo klubu?
 
Vyplnění certifikátu bude s použitím stejných závěrů a razítek.
Spodní část certifikátu slouží ještě k detailnějšímu popisu nálezu. Opět jednu kopii certifikátu obdrží žadatel o vyšetření, jednu má vyšetřující oftalmolog a uloží ji i do národní databáze výsledků. Z této databáze pak odpovědná osoba příslušného chovatelského klubu obdrží domluvený sumář. Ve všech závěrech vycházíme z manuálu ECVO, který je na https://www.ecvo.eu/hereditary-eye-
diseases/ecvo-manual.html
volně ke stažení, stejně tak jako doporučení nebo omezení chovnosti na https://www.ecvo.eu/media/chapter_8_vet_advice_2023.pdf
 
V souladu s Řádem pro posuzování známých a předpokládaných dědičných onemocnění oka psů a koček je povinen majitel zvířete k vyšetření předložit:
  1. Petpas či obdobný identifikační dokument zvířete, který byl vystaven v souladu s platnou právní úpravou,

  2. Průkaz původu zvířete, případně jiný srovnatelný dokument,

  3. Všechny certifikáty o předešlém vyšetření zvířete a/nebo případně výsledky genetických vyšetření na dědičné onemocnění očí, pokud existují,

  4. Písemné zmocnění žadatele k zastupování majitele zvířete při vyšetření a poskytnutí souhlasu, v případě, že majitel není osobně přítomen.

Uvedená pravidla začnou platit od 1. ledna 2024.
 
V případě jakýchkoliv dotazů či nejasností Vám bude k dispozici příslušný posuzovatel nebo se můžete obrátit rovnou na mne.

S přáním spokojenosti, elánu a zdraví Vám i Vašim čtyřnohým svěřencům
MVDr. Jiří Beránek, PhD