Důležité veterinární upozornění!!!

Autor: -mz- (zajickova@kostax.cz), Téma: Aktuality
Vydáno dne 10. 04. 2012 (7330 přečtení)




Již i na území ČR se objevují případy AUJESZKYHO CHOROBY u černé zvěře. Je prokázán výskyt této choroby minimálně u 30% populace černé zvěře.

Přirozeným hostitelem viru Aujeszkyho choroby a jediným druhem,který přežívá infekci je prase. Pouze tento druh zvířat se může stát latentním nosičem viru. Virem Aujeszkyho choroby se mohou nakazit téměř všechny druhy savců (skot,ovce , kozy, kočky, psi) kromě člověka a primátů. Tato choroba není přenosná na člověka, ale pro psy je smrtelná uhynou během 1-2 dnů, protože zatím na to není vakcína.

Původcem je virus který se vylučuje hlavně v nosním sekretu,slinách a  především tělními sekrety a je obsažen v barvě,vnitřnostech a mase.Stresem se aktivita viru zvyšuje.

První příznaky onemocnění jsou podobné jako u vztekliny.


Více v článku

Buďte proto při dosledu černé zvěře a naháňkách opatrní,snažte se o co nejmenší styk Vašeho psa s divočákem, hlavně jej nenechte lízat barvu, ryj a nedávejte jim za odměnu syrové kousky masa a vnitřností. Více informací o ACH je na internetu Wikipedie Aujeszkyho choroba. Pro Vaší představu Vám přikládám obrázek průběhu této choroby u psa,který mi poskytl MVDr. Šmolík

Myslím,že obrázek mluví za vše.Buďme proto opatrní!!!

Pokud najdete v honitbě uhynulý kus černé zvěře bez známek cizího zavinění, vychrtlý, vydřené fleky na srsti, zvětšené množství slin na ryji nechte prosím tento kus ihned veterinárně vyšetřit.

Dále došlo k novelizaci Veterinárního zákona který vstoupil v platnost dnem 01.01.2012 seznamte se hlavně s § 27 odst.b týkající se nakládání se zvěřinou. Za nedodržování této úpravy budou velké sankce.

Zpracoval:  Gerhard Klee člen OMR